כיצד לבשר לילדים על הליך גירושין?

איך לבשר לילדים

אחד הדברים הקשים בגירושין הוא "איך מספרים לילדים?

על אף הקושי, קיים הכרח לעשות זאת בצורה מושכלת, מתוכננת ואמיתית על מנת שהילדים יתחילו להסתגל לשינוי שעומד להתרחש בחייהם.

מחקרים מראים כי ילדים הגדלים בבית אשר בו יש מתח מתמיד בין ההורים, תוך מריבות או התעללות מילולית או פיסית, חשופים לטראומה גדולה יותר מאשר ילדים החיים אצל הורים החיים בנפרד.

הנה כמה טיפים חשובים כיצד לספר לילדים על הגירושין הקרבים ובאים:

* אל תספרו אלא אם כן הינכם בטוחים בהחלטתכם להתגרש

*אם אפשר, עדיף ששני ההורים יבשרו לילדים יחדיו.

*חשוב שלא להטיח האשמות כלפי בן הזוג ולא ליצור תחושה של "הורה טוב" ו"הורה רע", שכן הדבר עלול לגרום לנזק לילדים.

*חשוב להודיע לילדים ביום בו הם חופשיים כגון בסופי שבוע או בחגים, על מנת שתוכלו להיות עימם זמן ממושך לאחר ההודעה, שכן הם עלולים לחוש תחושת בדידות וקריסה של מבנה עולמם המוכר ועל מנת לתת להם תחושת הגנה ובטחון.

*לומר להם כל הזמן כמה הינכם אוהבים אותם וכי אין להם שום חלק או אחריות לגירושין וכי מדובר בפרידה בין שני ההורים אך לא בין ההורים לבין הילדים.

*חשוב לספר על סיבת הגירושין באופן כללי ומבלי להכנס יותר מדי לפרטים. ניתן לציין כי "אבא ואמא לא מסתדרים / לא מאושרים" וכי הפרידה רק תהפוך את ההורים למאושרים יותר.

*אמרו להם כי ההחלטה להתגרש היא סופית, על מנת שלא ינסו לשנות את החלטתכם

לאחר ההודעה, ספרו להם בקווים כלליים על השינויים שעשויים לחול בחייהם כגון מעבר דירה, עזיבת אחד ההורים, מעבר לבי"ס/ גן אחר וכד'.'

*אם הילד שואל שאלות, יש לענות להם באופן כללי ובטון רגוע תוך הפגנת בטחון מצידכם וחזרה על הבעת אהבה אינסופית כלפיהם.

*אם הילד בוכה או מגיב בפאניקה, נסו להרגיע אותו ואמרו לו כי מותר לבכות וכי יקח לו זמן להתרגל למצב החדש, אך יחד תעברו את זה ותצאו לחיים חדשים. ".


לסיכום, כניסה להליך גירושין אכן יכול להשפיע רבות על הילדים ולפיכך יש לנקוט משנה זהירות באופן שאנו מספרים לילדינו על כך, לעיתים מומלץ הדבר להיעזר באיש מקצוע  כגון: פסיכולוג ילדים, עובדת סוציאלית ואף מחנכת כדי לרכך את הידיעה כמה שאפשר ולהבטיח מינימום פגיעה נפשית בילדים.

 

* האמור לעיל אינו מהווה תחליף למתן ייעוץ משפטי פרטני.

יצירת קשר

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונשוב אליכם