מה חשוב שיהיה בהסכם גירושין?

הסכם גירושין נועד להסדיר את היחסים בין בני הזוג לאחר הגירושין וכך בני הזוג יכולים להתגרש באופן מוסדר ובדרך של הסכמה הדדית , ככל שהצדדים יקדימו להשכיל ולהבין כי מרבית הפעמים אם לא תמיד זוהי הדרך המשתלמת ביותר עבור שני בני הזוג לסיים את הסכסוך בכאב מינימלי ובחסכון של משאבים כלכליים. על מנת לנסח הסכם גירושין ניתן לפנות יחד לעורך דין המתמחה בדיני משפחה אך במקרים רבים פונה כל אחד מבני הזוג לעורך דין אחר, ועורכי הדין מנהלים ביניהם משא ומתן על ניסוח הסכם גירושין השומר על האינטרסים של שני הצדדים. את הסכם הגירושין יש להביא בפני בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה על מנת לקבל אישור ולהעניק להסכם תוקף משפטי מחייב.

עם זאת חשוב לציין כי לעיתים בני הזוג בעצמם יכולים לנסח את הסכם הגירושין אך מאחר ובמידה ואין לצדדים ידע משפטי הם יכולים גם פעמים רבות לפגוע באינטרסים כל אחד מצידו הוא ולשם כך המלצתי היא כן לפנות לעו"ד המתמחה בדיני משפחה על מנת שזה יוכל להבטיח כי אף צד לא יקופח.

הסכם גירושין  יכול לכלול את כל העניינים הדרושים להסדרה בין בני הזוג , אך במרבית הפעמים ישנם ארבעה נושאים עיקריים הכלולים בו: חלוקת רכוש, הסדרי ראייה לילדים, דמי מזונות והסדרת הגט.

חלוקת הרכוש המשותף הינו אחד הנושאים המורכבים ביותר במסגרת הסכם הגירושין. על ההסכם לכלול גם זכויות שבני הזוג צברו במהלך הנישואים בנכסים וכספים כמו פנסיה, חסכונות, תיקי השקעות ועוד.

הסכם גירושין כולל את זהות ההורה המשמורן ואת הסדרי הראייה הנקבעים בין בני הזוג. לרוב, נהוג לקבוע עיכוב יציאה מהארץ של הקטינים. במידה ואחד מבני הזוג מעוניין לצאת מהארץ עם הקטינים עליו להפקיד בטחונות בהתאם לנקבע בהסכם. יש לפרט במדויק את הסדרי הראייה כדי למנוע מחלוקות עתידיות, תוך מבט קדימה ותוך התחשבות בגורמים עתידיים העלולים לקרות כמו מעבר לעיר אחרת או רצון להשתקע במדינה אחרת.

יש לקבוע במסגרת הסכם גירושין את גובה המזונות שהאב ישלם עבור ילדיו, וכדי למנוע מחלוקות בעתיד חשוב לפרט את הוצאות הילדים. דמי מזונות מהווים נטל על הבעל אך רק במקרים חריגים ניתן לקבוע מזונות נמוכים כדי שלא להקשות על האם שנושאת בעול גידול הילדים. ניתן לקבוע בהסכם דיון מחודש בגובה המזונות אחת לכמה שנים.

בנוסף, מקובל כי במעמד החתימה על הסכם הגירושין חותמים בני הזוג גם על בקשה והסכמה למתן גט אשר זה מוסדר בבית הדין הרבני.

 

* האמור לעיל אינו מהווה תחליף למתן ייעוץ משפטי פרטני.

יצירת קשר

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונשוב אליכם